ОГЛЯД НАФТОГАЗОВОГО РИНКУ ЗА ТИЖДЕНЬ

Минулого тижня Державна служба геології та надр України провела Третій цього року аукціон з продажу спеціальних дозволів на користування надрами. З семи виставлених ділянок було запропоновано три ліцензії на нафтогазові ділянки. По одній в Волинській, Львівській і Харківській областях .
Як і попередній аукціон, який відбувся в листопаді, не було заявок від жодної видобувної компанії. Сам хід торгів показав, що даний захід не більше ніж інсценування. На кожну виставлену ліцензію претендувало по дві компанії. Торгів як таких не було, всі спецдозволи були продані трохи вище номінальної ціни. Учасники аукціону з приреченим виглядом підняли свої номерки і відразу ж після перших двох-трьох кроків оголошених ліцитатором опускали руки.
Так, Загорівська площа в Волинській області була продана за 475 тис. грн., еквівалент близько $ 20 тис. Дана ділянка знаходиться поруч з уже розроблювальним «Укргазвидобуванням» Локачинським газовим родовищем. Библівська площа у Львівській обл. пішла за 733 тис., близько $ 30 тис. А Західно-Гутська площа в Харківській області була продана за 1,6 млн грн., близько $ 65 тис. Тобто загальна вартість трьох ділянок склала близько $ 115 тис.
Як вже було сказано вище, жодна з відомих компаній на аукціон не заявлялася. Якщо на першому аукціоні в липні були великі приватні видобувні компанії «Нафтогазвидобування» (ДТЕК), «Полтавська газонафтова компанія», «Горизонти» і інші, то в третьому аукціоні жодна з них не брала участь. Нагадаємо, що львівська компанія «Горизонти» не була допущена до участі у другому аукціоні з надуманих причин. Тому, на третій аукціон «Горизонти" не заявлялися.
Дії Держгеонадра викликають багато питань. Проведення таких аукціонів не більше ніж формальне прикриття «деребан» надр. Адже зрозуміло, що компанії зі статутним капіталом 1 000 грн. купивши ліцензії не будуть інвестувати сотні мільйонів в геологорозвідку і видобуток.
Не менш дивним залишається той факт, що Держгеонадра за два роки так і не отримали повноцінного керівника. Проте це не заважає службі продавати ліцензії за смішними цінами невідомим фірмам. В цілому, підсумок роботи Держгеонадр за рік - 15 проданих нафтогазових ліцензій. Однак тільки 7, менше половини з них було куплено видобувними компаніями.